Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για πλήρωση θέσεων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων και Εργαστηριακών Κέντρων Δ/νσης Δ.Ε. Ιωαννίνων

Ο Αναπληρωτής Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων

προκηρύσσει

την πλήρωση θέσεων Διευθυντών όλων των Σχολικών Μονάδων και Εργαστηριακών Κέντρων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων.

Με την παρούσα προσκαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που έχουν τα νόμιμα προσόντα και επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία  επιλογής, να υποβάλουν αίτηση που συνοδεύεται από τα αναγκαία δικαιολογητικά, από την 28η Μαΐου 2015 έως και την 3η Ιουνίου 2015.

Επιτρέπεται η προσκόμιση των συνοδευτικών δικαιολογητικών της αίτησης εντός προθεσμίας δύο (2) εργάσιμων ημερών από τη λήξη της προαναφερόμενης προθεσμίας ( 3-6-2015 ).

Επισημαίνουμε την ανάγκη προσεκτικής μελέτης και απαρέγκλιτης τήρησης των ρυθμίσεων του ν. 4327/2015, έτσι ώστε να αποφευχθούν τυχόν προβλήματα στη διαδικασία επιλογής.

ΥΠΟΒΛΗΤΕΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Βιογραφικό σημείωμα
  2. Αντίγραφα τίτλων σπουδών και μετεκπαίδευσης
  3. Αποδεικτικά γνώσης ξένων γλωσσών
  4. Πιστοποιητικό επιμόρφωσης στις Τ.Π.Ε.
  5. Αντίγραφα άλλων σχετικών τίτλων που τυχόν έχει αποκτήσει ο υποψήφιος
  6. Βεβαιώσεις ή υπηρεσιακά έγγραφα που αφορούν στην υπηρεσιακή κατάσταση, στην καθοδηγητική και διοικητική εμπειρία καθώς και τη συμμετοχή σε υπηρεσιακά συμβούλια, τα οποία πρέπει να αναφέρουν χρόνο έναρξης και λήξης, κατά περίπτωση.
  7. Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 με την οποία βεβαιώνεται ότι α) ο εκπαιδευτικός δεν έχει καταδικαστεί τελεσίδικα για πειθαρχικό παράπτωμα με την ποινή της προσωρινής ή της οριστικής παύσης σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 109 του Υπαλληλικού Κώδικα (ν. 3528/2007 Α΄ 26) και β) δεν συντρέχουν τα κωλύματα διορισμού της παρ. 1 του άρθρου 8 του ίδιου κώδικα, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 17 του ν. 4327/2015.
  8. Δήλωση προτίμησης και σειρά προτίμησης Σχολικών  μονάδων και Ε.Κ. όπου θέτει υποψηφιότητα ο εκπαιδευτικός.

Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν τις αιτήσεις τους και τον φάκελο με τα συνοδευτικά δικαιολογητικά, εντός της παραπάνω προθεσμίας στη Δ.Δ.Ε. Ιωαννίνων, στη Γραμματεία του ΠΥΣΔΕ Ιωαννίνων (Γραφείο 8).

Οι υποψήφιοι Διευθυντές σχολικών μονάδων και οι υποψήφιοι Διευθυντές Ε.Κ καταθέτουν δήλωση προτίμησης για τις θέσεις κατ’ ανώτατο αριθμό τριών σχολικών μονάδων και Ε.Κ. ως ακολούθως: αα) η μία σχολική μονάδα θα μπορεί να είναι είτε όπου κατέχουν οργανική θέση, είτε σε μία από τις σχολικές μονάδες που υπηρέτησαν την τελευταία πενταετία, ως στελέχη ή ως εκπαιδευτικοί για τουλάχιστον 8 διδακτικές ώρες την εβδομάδα, ββ) η δεύτερη σχολική μονάδα εντός του Π.Υ.Σ.Π.Ε. ή Π.Υ.Σ.Δ.Ε. όπου υπηρετούν ή υπηρέτησαν την τελευταία πενταετία, γγ) η επιλογή της τρίτης σχολικής μονάδας δεν υπόκειται σε κανέναν επιπρόσθετο περιορισμό.

Οι υποψήφιοι, σε περίπτωση που η Διεύθυνση Εκπαίδευσης που ανήκουν οργανικά δεν ταυτίζεται με τη Διεύθυνση/νσεις στην αρμοδιότητα της/των οποίας/ων  υπάγονται οι σχολικές μονάδες που θέτουν υποψηφιότητα, υποβάλλουν την αίτησή τους τόσο στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης της οργανικής τους θέσης όσο και στις λοιπές εμπλεκόμενες Διευθύνσεις Εκπαίδευσης. Ο φάκελος υποψηφιότητας με τα συνοδευτικά στην αίτηση δικαιολογητικά υποβάλλεται μόνο στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης της οργανικής θέσης η οποία είναι αρμόδια για τη μοριοδότηση του υποψηφίου. Επισημαίνουμε ότι Διεύθυνση Εκπαίδευσης οργανικής θέσης των εκπαιδευτικών που ανήκουν σε ΚΕΔΔΥ θεωρείται η Διεύθυνση Εκπαίδευσης που έχει έδρα το ΚΕΔΔΥ.

Μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων δεν γίνεται δεκτή οποιαδήποτε μεταβολή στη δήλωση προτίμησης.

Προκήρυξη Υπ. Διευθυντών ΔΔΕ Ιωαννίνων

Ν. 4327/2015 (ΦΕΚ 50 τ. Α’)

Υπ’ αριθμ. Φ.361.22 / 27 / 80025 / Ε3 / 19-5-2015 εγκύκλιος του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Υπ’ αριθμ. Φ.361.22 / 31 / 81732 / Ε3 / 21-5-2015 εγκύκλιος του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Υπ’ αριθμ. Φ.361.22 / 29 / 81443 / Ε3 / 21-5-2015 εγκύκλιος του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Υπ’ αριθμ. Φ.361.22 / 32 / 82432 / Ε3 / 22-5-2015 εγκύκλιος του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Υπ’ αριθμ. Φ.361.22 / 33 / 83657 / Ε3 / 26-5-2015 εγκύκλιος του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Πρότυπο αίτησης υποψηφίων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων.

Υπεύθυνη Δήλωση

Λίστα Σχολείων ΠΥΣΔΕ Ιωαννίνων