Ιωάννινα – Βιωματικό σεμινάριο – εργαστήριο

Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων

Δελτίο τύπου

Η Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Ηπείρου, η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων διαμέσου του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων στη συνέχεια των επιμορφώσεων που υλοποιούν, διοργανώνουν σε συνεργασία με το Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού (Σ.Ε.Ο.), Βιωματικό σεμινάριο – εργαστήριο για εκπαιδευτικούς με θέμα:

«Προσφυγικές ροές, ανθρώπινα δικαιώματα και διαπολιτισμικότητα».

Σκοπός της επιμόρφωσης είναι οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί να ενημερωθούν για το παραπάνω εκπαιδευτικό πρόγραμμα με στόχο να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές/τριες ηλικίας έως 14 ετών σχετικά με τα προβλήματα που βιώνουν οι άνθρωποι στην αναζήτηση ενός ασφαλούς περιβάλλοντος για τους ίδιους και την οικογένειά τους.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 15/3/2017 (17.30 – 20.30) στην αίθουσα εκδηλώσεων του 6ου Γυμνασίου Ιωαννίνων.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον κ. Γεώργιο Ράπτη Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων στο 26510-65021 &  6977 641678  kainotomes@sch.gr

Ο Δ/ντής Δ.Δ.Ε. Ιωαννίνων

Μιχάλης Ράπτης