Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών EUSO 2018

Για Πέμπτη συνεχή χρονιά θα γίνει φέτος το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου και στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Ιωαννίνων η τοπική διοργάνωση της 16ης Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Φυσικών Επιστημών EUSO 2018 μεταξύ μαθητών Λυκείου. Θα πάρουν μέρος μαθητές των Λυκείων Αρσάκειο, 3ο ΓΕΛ, 4ο ΓΕΛ και 7ο ΓΕΛ οι οποίοι θα διαγωνιστούν σε ομάδες των τριών από κάθε τάξη σε τρία πειράματα (Φυσικής Χημείας και Βιολογίας).

Θα δοθούν τρία βραβεία και η ομάδα που θα κατακτήσει το 1ο θα πάρει μέρος στον Πανελλήνιο διαγωνισμό EUSO 2018 που θα διεξαχθεί το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018 στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα που θα κατακτήσει το 1ο βραβείο σ΄ αυτό τον διαγωνισμό θα συμμετάσχει στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό EUSO 2018 από τις 28/4 μέχρι τις 5/5 στην Λουμπλιάνα Σλοβενίας.

Εκφράζουμε την αληθινή μας ευχαριστία στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, για την οικονομική στήριξη που θα προσφέρει στην προσπάθειά μας.

Εθνική