Δεύτερη θέση, στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018, για το 2ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων

Συγχαρητήρια  στο 2ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης για την διάκρισή του στην δεύτερη θέση, στον Πανελλήνιο  Διαγωνισμό  Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018, που διοργανώνει ο WRO Hellas για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου.
Για κάθε σχολική βαθμίδα τίθενται διαφορετικοί εκπαιδευτικοί στόχοι, κι ως εκ τούτου διαφορετικές διαγωνιστικές κατηγορίες και διαγωνιστικά κριτήρια. Η διαγωνιστική πίστα του Γυμνασίου προσκάλεσε τους μαθητές να κατασκευάσουν  γρήγορα ρομπότ τα οποία επιλύουν προβλήματα που σχετίζονται με το θέμα «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)».
Για το έτος 2017-2018 ο διαγωνισμός τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου.

Ιωάννα Μπέλλου
Σχ. Σύμβουλος Πληροφορικής