Ενημερωτικές συναντήσεις Υπευθύνων ΣΕΦΕ Δ.Δ.Ε. Ιωαννίνων

Το σχολικό εργαστήριο αποτελεί μια από τις σημαντικότερες παραμέτρους για την κατανόηση και εφαρμογή των γνωστικών αντικειμένων των Φυσικών Επιστημών. Για την καλύτερη αξιοποίησή του απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η μεθοδική οργάνωση και λειτουργία, ώστε οι πειραματικές δραστηριότητες να ενσωματώνονται απρόσκοπτα στη διδασκαλία των αντίστοιχων εννοιών.

Στα πλαίσια αυτά σας ενημερώνουμε ότι για τους Υπεύθυνους Σχολικών Εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών της Διεύθυνσης Δ/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων θα πραγματοποιηθούν στο 2ο ΓΕΛ Ιωαννίνων:

Α) Εισήγηση του Σχολικού Συμβούλου ΠΕ04 κ. Κ. Γεωργόπουλου με θέματα:

• Το θεσμικό πλαίσιο του Εργαστηρίου των Φυσικών Επιστημών στην Δ/θμια Εκπ/ση
  • Οι πειραματικές δραστηριότητες στα πλαίσια του αναλυτικού προγράμματος των Φυσικών Επιστημών

Β) Εισήγηση του Υπεύθυνου ΕΚΦΕ Ιωαννίνων κ. Ν. Παναγιωτίδη με θέματα:

• Υλικοτεχνική υποδομή των Σχολικών Εργαστηρίων και διερεύνηση δυνατοτήτων αναβάθμισης των υπηρεσιών που παρέχουν.
  • Η συνεισφορά του ΕΚΦΕ στην επίτευξη του στόχου της αναβάθμισης της διδασκαλίας των θετικών επιστημών μέσω της εργαστηριακής δραστηριότητας.
  • Την ανάγκη συμμετοχής των σχολείων της Διεύθυνσης Δ/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων σε διαγωνισμούς πειραμάτων για μαθητές.

Επίσης θα παρουσιαστούν κάποια ενδεικτικά πειράματα.

Για την ομαλή και αποδοτική λειτουργία της ενημερωτικών συναντήσεων θα πραγματοποιηθεί ο ακόλουθος προγραμματισμός:

1)  ΓΥΜΝΑΣΙΑ:    Τρίτη     29 Σεπτεμβρίου 2015 και ώρες 12:30-14:00

2)  ΓΕΛ & ΕΠΑΛ: Πέμπτη 1 Οκτωβρίου 2015 και ώρες 12:30-14:00

Οι συναντήσεις θα γίνουν χωρίς απώλεια διδακτικών ωρών για τους εκπαιδευτικούς – Η συμμετοχή σας θεωρείται απαραίτητη. Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία.