8η Απριλίου 2011 – Παγκόσμια Ημέρα των Ρομά

Δείτε το σχετικό έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ. σχετικά με την εκστρατεία ευαισθητοποίησης DOSTA, στόχος της οποίας είναι να καταρρίψει τα εμπόδια που προκαλούν οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα και να ενισχυθεί η επικοινωνία και συνεργασία μεταξύ Ρομά και μη-Ρομά πολιτών.

Οι βασικές δραστηριότητες της εκστρατείας DOSTA αποτυπώνονται στον διαδραστικό και πολυγλωσσικό
ιστότοπο www.dosta.org, με ραδιοφωνικά και τηλεοπτικά σποτ, σχολικά προγράμματα, εκθέσεις, φεστιβάλ, ταινίες, ντοκιμαντέρ κ.ά.

Το Υπουργείο Παιδείας καλεί τις σχολικές μονάδες να στείλουν το δικό τους μήνυμα ενάντια στις προκαταλήψεις και τα στερεότυπα για τους Ρομά μέσω της ανάπτυξης συμμετοχικών δράσεων (π.χ. σύνθεση δημιουργικών μηνυμάτων, μουσικές ή άλλες εκδηλώσεις, αφιέρωμα στη σχολική εφημερίδα, προβολή ταινιών κ.λπ.). Τις δράσεις που θα προκύψουν, αλλά και το τυχόν υλικό που θα παραχθεί, μπορεί να αποσταλεί ηλεκτρονικά ως τις 10 Ιουνίου 2011 στο Υπουργείο Παιδείας.