Συγκέντρωση φαρμακευτικού υλικού

Το Υπουργείο Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ. υποστηρίζει την ανθρωπιστική πρωτοβουλία των Γιατρών του Κόσμου για συγκέντρωση φαρμακευτικού υλικού  για άπορους συνανθρώπους μας. Καλούνται όλοι οι μαθητές, Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης  να συμμετέχουν ενεργά σ΄ αυτή την προσπάθεια κοινωνικής αλληλεγγύης.

Κάθε σχολική  μονάδα μπορεί να συγκεντρώσει το φαρμακευτικό υλικό σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων  και να αποφασίσει τον τρόπο παράδοσής του στους Γιατρούς του Κόσμου.

Επισυνάπτεται το σχετικό έγγραφο, που περιλαμβάνει και ενημερωτικό υλικό για τους Γιατρούς του Κόσμου (φαρμακευτικό υλικό, οδηγίες  για τον τρόπο παράδοσης των φαρμάκων, διευθύνσεις των Πολυϊατρείων στα οποία μπορούν να αποσταλούν  τα φάρμακα).