Παράταση οριστικοποίησης μηχανογραφικού για εισαγωγή υποψηφίων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

Η προθεσμία οριστικοποίησης του μηχανογραφικού δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, για όλους τους υποψηφίους, παρατείνεται μέχρι 30 Ιουνίου 2011. Η ώρα λήξης της οριστικοποίησης είναι μέχρι 24:00 της ίδιας ημέρας. Η προθεσμία είναι αποκλειστική και καμία οριστικοποίηση δεν θα γίνεται δεκτή πέραν αυτής της ώρας και ημέρας. Εάν υπάρχουν υποψήφιοι που θα επιλέξουν να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό τους σε σχολείο, τότε αυτό πρέπει να γίνει εντός ωραρίου σχολείου δηλαδή από τις 8.15 π.μ. ως τις 2.15 μ.μ. για τα ημερήσια Λύκεια και από τις 7.20 μ.μ. μέχρι λήξης ωραρίου για τα εσπερινά Λύκεια.

Δείτε το σχετικό με το θέμα έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, στο οποίο επίσης αναφέρονται οι ισχύουσες νομικές διατάξεις για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των αποφοίτων Γενικών Λυκείων ή άλλου τύπου Λυκείου σε ποσοστό 10% επί των θέσεων εισακτέων.