Σεμινάριο είκοσι έξι (26) εβδομάδων.

Δωρεάν εξ΄ αποστάσεως σεμινάριο.

Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων – Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με άλλες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και με την υποστήριξη του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΙΤΥΕ), θα διοργανώσει σεμινάριο με θέμα: «Αξιοποίηση τεχνικών ασύγχρονης και εξ’ αποστάσεως διδασκαλίας μέσα από το περιβάλλον ηλεκτρονικής μάθησης Moodle».

Η διάρκεια του σεμιναρίου θα είναι ένα πλήρες ημερολογιακό εξάμηνο, από τέλος Νοεμβρίου 2013 έως τέλος Ιουνίου 2014. Θα υλοποιηθεί με τη “μεικτή” μέθοδο διδασκαλίας, συνδυάζοντας πέντε (5) δια ζώσης εκπαιδευτικές συναντήσεις και 26 εβδομάδες εκπαίδευσης από απόσταση με χρήση υπολογιστή.

Ο χρόνος που απαιτείται για μελέτη και εμπέδωση από το σπίτι για το σεμινάριο εκτιμάται σε 120 ώρες. Κατά συνέπεια, κρίνονται απαραίτητα για τη συμμετοχή στο σεμινάριο:

• η δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο, κατά προτίμηση από το σπίτι
  • η προϋπάρχουσα εξοικείωση με τη χρήση υπολογιστή και την πλοήγηση στο διαδίκτυο

Το σεμινάριο απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά στη διεύθυνση http://e-learning.ilei.sch.gr/aitisi/2013

Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ.