Διαδικασία εγγραφής – επιλογής μαθητών στην Α' τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχ. έτος 2011-12

Για την εγγραφή μαθητών στα Μουσικά Γυμνάσια, για το σχ. έτος 2011-12, οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία επιλογής, οφείλουν να υποβάλουν αίτηση στα Μουσικά Σχολεία ή στο Δημοτικό Σχολείο που οι μαθητές φοιτούν κατά το χρονικό διάστημα από 10-28 Μαΐου.

Στα Μουσικά Γυμνάσια εγγράφονται μαθητές απόφοιτοι Δημοτικού ύστερα από επιλογή.

Οι θεματικές ενότητες, στις οποίες αξιολογούνται οι υποψήφιοι, είναι:

“Ρυθμός”, “Ακουστική Ικανότητα”, “Φωνητική Ικανότητα”, “Διάκριση Ηχοχρωμάτων” και προαιρετικά ένα μουσικό όργανο (Ευρωπαϊκό ή Παραδοσιακό), σε επίπεδο αντίστοιχο τουλάχιστον της Κατωτέρας Σχολής.

Περισσότερες πληροφορίες στα έγγραφα του Υπουργείου Παιδείας με αρ. πρωτ. 51508/Γ7/3-5-2011 και 51507/Γ7/3-5-2011.